Senior a baby taxi

Slyšeli jste již o „Senior a baby taxi“? Ne? Na následujících řádcích Vám jednoduchou formou představíme zajímavou službu, kterou bychom rádi zavedli i na Dobříši.

Paní Vomáčková, pětasedmdesátiletá důchodkyně, je v rámci svých možností soběstačná, bydlí ve svém bytě, uvaří si, ale návštěva lékaře nebo obstarání nákupu jsou problém, protože nohy již tolik neslouží. Nehledě na to, že táhnout se s taškou plnou nákupu z centra města až na Kolo nebo na Větrník je pro paní Vomáčkovou nezvládnutelné.

V takovém případě by mohla paní Vomáčková využít službu Senior taxi, která už úspěšně funguje ve více než 80 městech v České republice.

Paní Vomáčková, stejně jako další senioři nebo maminky na mateřské dovolené či lidé se ZTP, nepotřebuje taxi „ihned“. Proto si den předem objedná „senior taxi“ na určitou hodinu a to přímo na svou adresu. Řidič ji v určený čas vyzvedne před domem, pomůže jí nastoupit a odveze ji k lékaři nebo na nákup, úřad, do divadla, apod.

Jak by to bylo ale s placením? Paní Vomáčková by se řidiči prokázala speciální průkazkou, kterou by jí zdarma vydal městský úřad a na základě tohoto průkazu by jednorázově zaplatila jen nástupní poplatek 20,- Kč. Zbytek ceny (obvykle 30 – 40,-Kč) by doplatil městský úřad, kterému na jeho občanech záleží.  Paní Vomáčková by oproti běžnému taxi měla garantovánu i pomoc řidiče a odvoz přímo tam, kam potřebuje (senior taxi má většinou i speciální povolení pro vjezd tam, kam běžná taxi nesmějí). Paní Vomáčková se může s řidičem domluvit i na odvozu zpět, poté co si obstará své náležitosti, a situace se opakuje v úplně stejném sledu událostí.

Podobně by tato služba fungovala v režimu „Baby taxi“, kdy maminky s dětmi do 6 let mohou tuto službu využít za stejných podmínek jako paní Vomáčková. Vůz je pak dle objednávky vybaven i dětskou sedačkou, pokud rodiče nemají vlastní a dle požadavků lze převézt i dětský kočárek.

Senioři, maminky s dětmi, ale i osoby s průkazem ZTP by tuto službu mohli využívat každý všední den od 7:00 do 17:00. Podmínkou by bylo jen obstarání průkazu „Senior/Baby taxi“, který by ochotně vyřídil Městský úřad v Dobříši a jeho vydání by bylo otázkou deseti minut. Senioři, kteří se nemohou dostavit na úřad sami, by se objednali na speciálním telefonním čísle a úředník by je po dohodě navštívil v jejich domě, bytě či v domově pro seniory a zde by  jim průkazku na počkání vydal.

A náklady pro naše městečko? Při průměrném počtu pěti jízd denně ve všední dny bychom se dostali na částku doplatku zhruba 1000,-Kč týdně, tedy přibližně 50.000,- Kč za celý rok. Přijde vám to hodně za tuto službu, kterou se město částečně postará o „neziskovou“ skupinu našich Dobříšáků? Pro porovnání, městem Dobříš byla poskytnuta jednorázová „dotace“ soukromé agentuře pořádající koncert Lucie Bílé ve výši 100.000,- Kč a na letošní koncert Petra Nagye dokonce ve výši 120.000,-Kč.

Dotovaná doprava pro místní by tedy nemusela být sci-fi. Těšíme se, že tuto, pro naše občany velice užitečnou službu, se nám podaří prosadit v  co nejkratší době. Cestování se pak v rámci našeho městečka stane zase o něco příjemnější.

#myslijinak

#8 Jan Unger, 46 let
Vybudoval prosperující dopravní firmu, klidná síla našeho hnutí, přemýšlivý, solidní, znalý oboru a potřeb Dobříše.